The Greatest Guide To Badanie oct

Zasada działania: OCT wykorzystuje falę świetlną o krótkiej długości fali (zakres widma światła bliskiego podczerwieni) do uzyskiwania wysokiej rozdzielczości obrazów tkanek.

Należy pamiętać, że jaskra może nie dawać żadnych objawów, dopóki nie doprowadzi do nieodwracalnych zniszczeń w oku!

Optyczna koherentna tomografia oka umożliwia również przeprowadzenie Petłębnej analizy kondycji tarczy nerwu wzrokowego i ocenę wielkości uszkodzenia znajdujących się w nim włókien. Poprzez wykonanie OCT oka można zdiagnozować:

Nazywana również tomografią oka, a ujmując bardziej precyzyjnie -  tomografią dna oka, jest badaniem niezbędnym w diagnostyce chorób siatkówki, zwłaszcza części dna oka i jego tak zwanej plamki. 

Badanie oczu OCT cechuje się niezwykłą precyzją, porównywalną do mikroskopowej analizy pobranego operacyjnie wycinka tkanki.

Badanie OCT, znane również jako optyczna koherentna tomografia dna oka, to nowoczesne badanie z grupy badań obrazowych, pozwalające na dokonanie oceny stanu narządu wzroku. Umożliwia ono uzyskanie modelu przekroju tkanki oraz dokładny pomiar grubości siatkówki, czym wyróżnia się na tle innych badań diagnostycznych, które dają wyłącznie obraz powierzchni gałki ocznej.

Jednym ze sposobów nowoczesnej diagnozy issueów ze wzrokiem jest badanie OCT. Zobaczmy, jakie schorzenia można dzięki niemu wykryć i sprawdźmy na jakiej zasadzie działa.

Tomograf pozwala na uzyskanie niezwykle dokładnych przekrojów oka, które umożliwiają ocenę tkanek oka tak jakby były oglądane pod mikroskopem.

Badanie OCT, czyli optyczna koherentna tomografia oka, to nowoczesne narzędzie diagnostyczne, które pozwala specjaliście rozpoznać wiele chorób okulistycznych i jest przydatne przy przygotowaniu do zabiegów laserowych.

Cała procedura trwa kilka minut, lecz wymaga dodatkowego czasu, jeśli istnieje potrzeba poszerzenia źrenicy za pomocą kropli. Otrzymywany here wynik jest analizowany i opisywany przez lekarza wykonującego badanie.

Pozwala na wykrywanie nieprawidłowości w zakresie siatkówki, plamki żółtej, nerwu wzrokowego, okołotarczowych włókien nerwowych i struktur przedniego odcinka oka. Na czym polega to badanie i kiedy warto je wykonać?

Optyczna tomografia koherencyjna (OCT – z ang. Optical Koherence Tomography) jest technologią odbioru i przetwarzania sygnału optycznego z wykorzystaniem spójnej (koherentnej) wiązki światła o długości fali zbliżonej do podczerwieni, która pozwala tworzyć obrazy trójwymiarowe o mikronowej rozdzielczości, zbliżonej do obrazów uzyskiwanych przy użyciu niewielkiej mocy mikroskopu.

Po upływie tego czasu można przystąpić do badania, które trwa od kilku do kilkunastu minut. Badanie OCT trwa więc stosunkowo krótko i nie wymaga skomplikowanych zabiegów.

Na wydruku z badania widoczna jest przebiegająca przez wymienione obszary czarna linia. Wskazuje ona aktualny stan zdrowia narządu wzroku pacjenta. W tym miejscu należy zaznaczyć, że nie każdy wynik OCT poniżej normy stanowi powód do niepokoju. Pacjent powinien powstrzymać się od samodzielnej interpretacji odczytów i nie wyciągać pochopnych wniosków.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *